100 let TJ Sokol Strančice

Nazdar sokolky, sokoli, spoluobčané.

Ráda bych se s Vámi podělila o příjemné zážitky z oslav 100. výročí založení Sokola a 90. let tenisu ve Strančicích, které proběhly v pátek 21.6.2019 v podvečerních hodinách v lese u památného kamene vedle kaple sv. Anny a pokračovaly v sobotu 22.6.2019 dopoledne na tenisových kurtech a odpoledne v sokolovně.

U památného kamene jsme položili kytici na připomenutí májových oslav, které pořádali Stránčičtí sokoli, kterých se v roce 1925 zúčastnil i pan prezident T. G. Masaryk s doprovodem.

V sobotu jsme na tenisových kurtech shlédli atraktivní exhibiční utkání profesionálních tenistů, Bohdana Ulihracha a Františka Čermáka, proti profesionálním fotbalistům, Ladislavu Vízkovi a Antonínu Panenkovi. Utkání z terasy u klubovny sledoval mezi všemi hosty i bývalý fotbalový reprezentační brankář, náš rodák, Miroslav Stárek. Pohodovou atmosféru doplňovala živá hudba a dobré jídlo. Pochvala od profesionálních tenistů za kvalitní a perfektně připravené kurty a za krásné a přátelské prostředí v tenisovém areálu nás velice potěšila.

Odpolední program pokračoval ve vyzdobené sokolovně. Ke zhlédnutí byla výstava fotografií a artefaktů z dějin Sokola i ze současnosti, nový vyšívaný prapor TJ Sokol Strančice, historický sokolský stejnokroj, pamětní kniha s podpisem T. G. Masaryka. Úderem 15 hodiny začalo vystoupení našich nejmenších spolu s rodiči, následovalo cvičení předškolních dětí a předvedení sletové skladby z XVI. všesokolského sletu. Program pokračoval vystoupením sportovců taekwon-do. Zde mne zvláště upoutala šikovnost a disciplinovanost žáků ITF školy pod vedením zkušených trenérů. Jako poslední se představily soutěžní taneční páry pod vedením paní Blanky Vášové a předvedly ladné tance. Dámy měly krásné účesy i šaty, které k tanečnímu sportu neodmyslitelně patří.  Paní Blanka Vášová mi děkovala za spolupráci a připomněla mi náhodu, díky které jsem ji přivedla před 15 lety do sokolovny ve Strančicích.

Po přestávce na občerstvení jsme přivítali naše milé hosty, pana senátora JUDr. Ing. Zdeňka Hrabu, Ph.D., místostarostu obce Strančice, pana Ing. Jiřího Jančíka, bratra Vladimíra Prchlíka z ČOS - župy Pražské, a zástupkyně župy Barákovy, sestry Ivetu Kozákovou, Olivii Rubášovou a Jaroslavu Tůmovou.  Na náš nový sokolský prapor byly připevněny památné stuhy od České obce sokolské a od Obce Strančice. Současně jsme obdrželi pamětní diplom od župy Barákovy. Jedním z nejdůležitějších a nejradostnějších bodů podvečerního programu bylo předání ocenění našim zasloužilým činovníkům, sportovcům a cvičitelkám za dlouholetou, poctivou a nezištnou práci pro rozvoj sportu ve Strančicích. Sestry a bratři, ještě jednou díky.

Krásný den jsme zakončili sokolskou tancovačkou, ke které vyhrával Kolář Band Mnichovice.

Díky Vám všem, organizátorům, cvičencům, sportovcům, tanečníkům, fotografce, kapelám, hostům a návštěvníkům, se oslavy 100 let strančického Sokola a 90. let tenisu ve Strančicích plnou měrou vydařily. Myslím, že sokolský pozdrav NAZDAR byl beze zbytku naplněn - zdařilo se! A uvidíme, co nám přinese dalších 100 let.

Pokud budete mít zájem o upomínkové předměty (hrníčky, brožury, trička), ozvěte se a můžete je ještě zakoupit. Výstavu zatím nebudeme rušit, ale budeme se jejím prostřednictvím snažit dále prezentovat úspěchy strančického Sokola a sportu vůbec.

Fotografie: Lucie Hemmerová